Część użytkowników tych aut może z różnych powodów chcieć na hamowni sprawdzić osiągi auta. W Alfach Romeo Giulia/Stelvio nie ma niestety dostępnego łatwo dla uzytkownika trybu hamowni (np z menu radia), i próba hamowania takiego auta kończy się trybem awaryjnym i niemożliwością osiągnięcia pełnych parametrów mocy/momentu obrotowegoa zatem jest bezużyteczna.
Artykuł ten skrótowo opisze jak sobie z tym poradzić.
Informacje tu zawarte pochodza z forum.alfaholicy.org. Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody, wszystko należy skonsultować z obsługującym hamownię.
Potrzebujemy komputer z MES i odpowiednie interfejsy. Dla aut wyprodukowanych po 31.1.2018 również bypass bramki SGW (do kupienia w naszym sklepie internetowym Bypass SGW FCA).
Dla aut z napędem RWD wystarczy zwykła hamownia, natomiast dla aut z napędem Q4 potrzebna jest hamownia 4x4.
Przed hamowaniem należy włączyć w komputerze ABS/ESP tryb Dyno mode. Ten tryb pozwala hamować auto bez wchodzenia sterowników w tryb awaryjny.
Więcej informacji na temat konfiguracji i obsługi MES znajdą Państwo tu:
Diagnostyka aut koncernu FCA przy użyciu Multiecuscan (MES) - podstawy
Po podłączeniu się do komputera ABS za pomocą "szarego" adaptera, przechodzimy do ostatniej zakładki, stawiamy kursor na Roll-bench/Dyno mode i klikamy Execute (F10). Wybieramy ilość uruchomień stacyjki po których tryb Dyno mode automatycznie się wyłączy.
Wybierzmy 20 żeby nie wyłączyło się podczas prób i klikamy OK (po hamowaniu wyłączymy sami tryb hamowni wybierając tym razem Not active).
Teraz możemy hamować auto bez wchodzenia sterowników w tryb awaryjny w każdym trybie selectora DNA/DNA+Race.
Po skończonym hamowaniy wyłaczamy w komputerze tryb hamowni.
Podziękowania dla Cinsoft za zgodę na opublikowanie własnych zdjęć z hamowania/tunningowania na potrzeby tego artykułu.